Merhaba

2007 yılında, 3 Mayıs - 6 Mayıs 2007 tarihleri arasında, ODTÜ'nün ev sahipliğinde yapılan VI. Linux ve Özgür Yazılım Senliği1'nde hem çeşitli sunumlar yaptım. Hem de Pardus Gelişticileri'nden bir grup kişi ile bir söyleşi yaptım. Ve ardından "PARDUS PODCAST" yayınına başladım. Fakat, bu sayfayı bir ara yayımdan kaldırdım.

Ve bu geçen zaman içinde, 2 podcast dosyası daha hazırladım.

Bu son derece yalın tasarım ile gerçekleştirmiş olduğum sayfa ile, ilk Podcast kaydımdan bugünde değin yapmış olduğum Podcast dosyalarını sizlere sunmaya karar verdim. İsteğim, bu Podcast dosyalarına giderek yenilerini eklemektir.

Ses dosyası türü olarak, MP3 değil, Ogg Vorbis 2 dosya türünü seçtim. Bunun sebebi ise, Ogg Vorbis dosya türünün tamamen "özgür" olmasından kaynaklanmaktadır.

Aşağıdaki "Play OGG" simgesinin üzerine tıkladığınızda, "Özgürlük İçin" web portalında yayımlanan yazımı okuyarak, ses dosyalarını dinlerken neden OGG formatının seçilmesinin yerinde olacağına dair daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


play OGG


Podcast #1

Bu ilk dosya, bir "Giriş" dosyası olma özelliği taşımaktadır.

http://acim.name.tr/pp/audio/ogg/ppID1.ogg


Podcast #2a

3 Mayıs 2007 tarihinde "Pardus Geliştiricileri" ile yaptığım söyleşi'nin ilk bölümü. Bu bölümdeki söyleşiye katılanlar sırasıyla:

http://acim.name.tr/pp/audio/ogg/pp2-a.ogg


Podcast #2b

3 Mayıs 2007 tarihinde "Pardus Geliştiricileri" ile yapmış olduğum söyleşinin ikinci bölümü. Bu bölümdeki söyleşiye katılanlar sırasıyla:

http://acim.name.tr/pp/audio/ogg/pp2-b.ogg


Podcast #2c

4 Mayıs 2007 tarihinde şenlikte yer alan "Pardusla Başardım" seminerinde, seyircilerin huzurunda, Ali IŞINGÖR 10 ile yaptığımız Canlı bir söyleşi.

http://acim.name.tr/pp/audio/ogg/pp2-c.ogg


Podcast #3

Eren Türkay 11 ile Skype üzerinden yaptığımız bir söyleşi.

http://acim.name.tr/pp/audio/ogg/pp-ID3-ErenTurkay.ogg


Podcast #4

İnönü Üniversitesi-Sosyal Bilimler Enstitüsü-Müzik Ana Bilim Dalı- Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı bünyesinde 2007 - 2008 Eğitim Öğretim yılında vermiş olduğum "Açık Kaynak Kodlu Müzik Yazılımları ve İşletim Sistemleri" dersini ilk kez alan öğrencilerimle yapmış olduğum bir söyleşi.

http://acim.name.tr/pp/audio/ogg/pp-ID4-ServerAcim-YL-Ogrencileri_2007.ogg


Podcast #5

İnönü Üniversitesi-Sosyal Bilimler Enstitüsü-Müzik Ana Bilim Dalı- Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı bünyesinde 2008 - 2009 Eğitim Öğretim yılında vermekte olduğum "Açık Kaynak Kodlu Müzik Yazılımları ve İşletim Sistemleri" dersini ikinci kez alan öğrencilerimle, Güz yarıyılında yapmış olduğum bir söyleşi.

http://acim.name.tr/pp/audio/ogg/pp-ID5-ServerAcim-YL-Ogrencileri_2008.ogg

Ve aşağıda bu iki öğrencimin derse getirdikleri Pardus 2008.1 yüklü dizüstü bilgisayarları ile çalışırken çektiğim iki fotoğrafı sizlerle paylaşmak istiyorum.

From Pardus Podcast
From Pardus Podcast

Şimdilik Podcast kayıtlarım bunlardan ibaret. Ancak, ilerde yeni insanlarla söyleşiler yapmak isterim.


Yorumlarınızı serveracim@gmail.com e-posta adresime gönderebilirsiniz.


Teşekkürler.


1. http://senlik.linux.org.tr/2007/

2. http://tr.wikipedia.org/wiki/Ogg_Vorbis

3. http://cekirdek.pardus.org.tr/~gokmen/zangetsu/blog/

4. http://www.ozgurlukicin.com/gezegen/user/9/

5. http://cekirdek.pardus.org.tr/~meren/blog/

6. http://www.faikuygur.com/blog/

7. Web sayfası bulunamamıştır.

8. http://ekin.fisek.com.tr/blog/

9. http://cekirdek.pardus.org.tr/~bahadir/zangetsu/blog/

10. http://www.burkinafasafiso.com/

11. http://qwzxcv.wordpress.com/